سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ | الثلاثاء 1 ذو الحجة 1439 | Tuesday, 14 Aug 2018
 • اخبار
 • تخصصی
 • ذره بین
 • رخداد ها
 • سرمقاله
 • مدرسه کسب و کار
 • معرفی کتاب
 • پادکست
 • چند رسانه ای
 • چهره ها
 • یادداشت
 • ارسال مطلب


  دوشنبه ۱۳ آبان ۹۲ | ۲۲:۲۹

  رشته مدیریت پروژه به دفترچه آزمون کارشناسی ارشد ۱۳۹۳ افزوده شد.
  به گزارش اخبار مهندسی صنایع ایران پیرو خبر قبلی در خصوص تصویب و اجرایی شدن رشته مدیریت پروژه با پنج گرایش شامل ۱) مهندسی نفت و گاز، ۲) مهندسی ساخت و احداث، ۳) فناوری اطلاعات و ارتباطات، ۴) تحقیق، توسعه و فناوری و ۵) دفاعی ، این رشته در دفترچه آزمون کارشناسی ارشد سال جاری […]

  به گزارش اخبار مهندسی صنایع ایران پیرو خبر قبلی در خصوص تصویب و اجرایی شدن رشته مدیریت پروژه با پنج گرایش شامل ۱) مهندسی نفت و گاز، ۲) مهندسی ساخت و احداث، ۳) فناوری اطلاعات و ارتباطات، ۴) تحقیق، توسعه و فناوری و ۵) دفاعی ، این رشته در دفترچه آزمون کارشناسی ارشد سال جاری و در قالب مجموعه اجرایی گنجانده شده است. مواد آزمون این رشته شامل ۱) زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی) با ضریب دو، ۲) استعداد و آمادگی تحصیلی ویژه رشته مدیریت با ضریب دو، ۳) نظریه­های عمومی مدیریت با ضریب یک و ۴) ریاضیات یک و دو فنی مهندسی با ضریب ۲٫

  شایان ذکر است اگر داوطلبی بخواهد این رشته را انتخاب کند؛ به دو طریق می­تواند اقدام نماید:

  ۱)      رشته اصلی خود را مدیریت اجرایی (کد ۱۱۴۸) در گروه علوم انسانی انتخاب کند که در این صورت چون رشته مذکور ستاره دار (شناور) است؛ امکان انتخاب هیچ رشته امتحانی دوم را نخواهد داشت.

  ۲)      رشته اصلی خود را یک رشته غیر ستاره­دار (غیرشناور) از هریک از گروه­های امتحانی مورد نظر (علوم انسانی، فنی و مهندسی و غیره) و رشته دوم خود را مدیریت اجرایی (کد ۱۱۴۸) تعیین کند.

  ***

  به کامنت های مطلب قبلی هم سری بزنید:

  http://iien.ir/?p=5425

  1. پیمان
   ۰۴/۰۸/۱۳۹۳

   اول از همه از دکتر شخصی نیا تشکر می کنم که به فکر این رشته و آیند ه اون تو سیستم آموزشی هستند.
   من 4 ماه پیگیر این رشته بودم و با اطمینان میگم، وزارت علوم و… اصن حاضر به اجرایی شدن این رشته نیست زیرا از دیدگاه اعضا کمیسیون این رشته ماهیت مهندسی داره. این در حالیه که مشابه این رشته (مدیریت پروژه و ساخت) در گروه هنر برگذار میشه. من نمی دونم کمیسونشون با چه افرادی تشکیل می شه ولی به نظر من ماهیت میان رشته ای تو سیستم تعریف نشده.

  2. دکتر مجید شخصی نیائی
   ۲۸/۰۷/۱۳۹۳

   با سلام و احترام
   امروز 28 مهر 93 دفتر گسترش وزارت علوم (همانگونه كه از ساختار غيرمنعطف آن در برخورد با رشته هاي ميان رشته اي انتظار مي رفت) با درخواست دانشگاههاي مجري (تهران و تربيت مدرس) مبني بر استفاده از كد1148 براي آزمون ورودي رشته مديريت پروژه مخالفت كرد.
   با اين توصيف پذيرش اين آزمون براي دانشكده هاي فني نظير دانشكده مهندسي صنايع دانشگاه تهران مانند گذشته از كد 1259 خواهد بود.البته دفتر برنامه ريزي آموزش عالي در تلاش است كه (مانند گرايشهاي مهندسي مالي، مديريت فناوري، مهندسي لجستيك و زنجيره تامين) گرايش خاصي با عنوان مديريت پروژه به كد 1259 اضافه نمايد كه بدون هماهنگي با دانشگاههاي مجري صورت پذيرفته است. با اين توضيح كه تا زماني كه دفترچه شماره 1 آزمون سال جاري توسط سازمان سنجش منتشر نشود؛ هيچ چيز مشخص نيست و مسوولين مربوطه در وزارت علوم از بيان ضرايب اين گرايش احتمالي (كه شايد هم ايجاد نشود) پرهيز مي كنند تا بعدها انتظار خاصي ايجاد نشود يا شكايتي صورت نپذيرد.
   از اين رو (ضمن همدردي با داوطلبان در خصوص اين اوضاع نابسامان) اعلام مي دارد كه بايستي تا انتشار دفترچه شماره 1 شكيبا بود.

  3. دکتر مجید شخصی نیائی
   ۱۵/۰۷/۱۳۹۳

   با سلام
   با توجه به اطلاعيه سازمان سنجش، مرحله تكميل ظرفيت (جذب دانشگاه تهران از طريق كد 1148) از تاريخ 20 لغايت 27 مهر 93 انجام خواهد شد:
   http://sanjesh.org/FullStory.aspx?gid=2&id=1761

  4. دکتر مجید شخصی نیائی
   ۳۰/۰۶/۱۳۹۳

   با سلام
   پيش از پاسخ به سوال دوستان،
   ************************
   به منظور جلوگيري از تضييع حق شركت كنندگان سال گذشته (1393) در كد رشته 1148 (مديريت اجرايي) خبر خوشي به دست آمد كه پس از پيگيري هاي مكرر، دفتر گسترش وزارت علوم براي سال جاري اجازه جذب در رشته مديريت پروژه را در مرحله تكميل ظرفيت صادر نمود. با اين توضيح، در مرحله تكميل ظرفيت كه دفترچه آن به زودي توسط سازمان سنجش منتشر خواهد شد؛ دانشگاه تهران تعداد 4 نفر روزانه و 3 نفر شبانه براي اين رشته در كد 1148 اعلام ظرفيت نموده است. متقاضيان با پيگيري مكرر سايت سازمان سنجش از اين فرصت استفاده كنند و به دوستان خود نيز اطلاع دهند.
   ************************
   اكنون پاسخ سوالات دوستان:
   نجوا) لطفا ابهامي كه داريد را به طور شفاف از طريق ايميل بنده m.niaei@ut.ac.ir مطرح فرماييد.
   morteza) دانشگاههاي داراي هيات مميزه مجاز هستند بدون تصويب دفتر برنامه ريزي آموزش عالي، رشته ها يا گرايش هاي جديدي را طراحي و اجرا كنند و مشكلي در اين زمينه وجود ندارد. دانشگاه اميركبير نيز چنين اختياري دارد كه گرايش جديدي به 1260 اضافه و ارايه كند.
   مرتضي) آزمون به احتمال قوي از كد 1259 باشد ولي با توجه به موافقت دفتر گسترش براي جذب امسال ما كه از كد 1148 مجاز شمرده شد؛‌ در تلاشيم براي سال 94 نيز اين مجوز را گرفته و بدون مشكل از 1148 پذيرش داشته باشيم. تا انتهاي مهرماه تعيين تكليف مي شود و اطلاع مي دهم.
   علي) اين رشته يكي رشته مصوب در گروه فني و مهندسي است. لطفا با اين توضيح، از سازمان نظام مهندسي كسب تكليف كنيد. بنده در جريان نيستم.

  5. علی
   ۰۳/۰۶/۱۳۹۳

   ضمن عرض سلام خدمت شما استاد محترم
   سوال بنده اینه که آیا با مدرک کارشناسی ارشد مدیریت پروژه میشه عًو نظام مهندسی شد یا خیر/

  6. مرتضی
   ۲۳/۰۴/۱۳۹۳

   سلام اقای دکتر..خواهشا بگید تکلیف این رشته جی شد؟حداقل بگین در چه مرحله ای هست؟در ضمن پیشنهاد میکنم بحث سابقه کار جدی گرفته بشه ..با تشکر

  7. morteza
   ۰۶/۰۴/۱۳۹۳

   سلام اقای دکتر.
   من امسال میخوام ارشد مدیریت پروژه شرکت کنم..دانشگاه امیر کبیر اطلاعیه زده که رشته مدیریت پروژه زیر مجموعه ۱۲۶۰ شده..شما اطلاع دارین که چقدر این خبر موثق هست؟با تشکر

  8. نجوا
   ۱۷/۰۳/۱۳۹۳

   سلام . مرسی بابت توضیحات کارشناسی مهندسی مدیریت پروژه دارم از دانشگاه پیامنور اراک سردرگم شدم برای ارشد نمیدونم مدیریت پروژه شرکت کنم یا مدیریت اجرایی از جای که اطلاعات دقیقی در مورد مدیریت اجرایی هست ابهامی نیست اما در مورد مدیریت پروژه اطلاعات دقیقی نیست و همینطور وضعیت مشخصی نداره .لطفا منو راهنمایی کنید

  9. دکتر مجيد شخصي نيائي
   ۲۸/۰۲/۱۳۹۳

   به نام خدا و با سلام

   متاسفانه به سبب ناهماهنگي بين دفتر برنامه ريزي آموزش عالي و دفتر گسترش در وزارت علوم، امكان جذب در اين رشته از طريق كد 1148 يا به عبارتي مجموعه مديريت اجرايي وجود ندارد و به نظر دفتر گسترش اين امر نمي بايست صورت مي پذيرفته است.

   شرح ماجرا از اين قرار است كه دفتر برنامه ريزي آموزش عالي وزارت علوم طي نامه اي رسمي (لينك نامه در انتهاي پيام) در تاريخ 12 تيرماه 1392 درج رشته مذكور را به عنوان گرايشي از مديريت اجرايي كد رشته 1148 از سازمان سنجش آموزش كشور درخواست نموده كه توسط سازمان سنجش نيز مورد موافقت قرار گرفته و در دفترچه ثبت نام درج شده است.

   در طرف مقابل از آنجايي كه ساختار سازماني دفتر گسترش وزارت علوم غيرمنعطف بوده و جايگاهي براي رشته هاي ميان رشته اي در آن ديده نشده است؛ اين دفتر از درج اين پذيرش در كد رشته مديريت اجرايي (صرفا به اين دليل كه در دفترچه گروه علوم انساني قرار دارد) جلوگيري نموده است. استدلال اين دفتر، الزام به درج آزمون رشته مديريت پروژه در دفترچه گروه فني مهندسي است.

   عليرغم رايزني هاي مكرر، دفتر گسترش از پذيرش حتي به صورت استثنا در سال جاري امتناع نموده و سازمان سنجش نيز انجام هرگونه تغيير در ظرفيتها را منوط به نظر دفتر گسترش نموده است كه نشدني قلمداد شده است.

   با اين توضيحات و تاسف فراوان، دفتر گسترش در سال جاري امكان تغيير در ظرفيت مذكور را غيرممكن نموده و براي سال آتي دو راهكار ارايه داده است: 1) پذيرش از طريق يكي از رشته هاي موجود فني مهندسي مانند مهندسي صنايع، مهندسي شيمي و غيره يا 2) اضافه نمودن رشته ي جديد با عنوان مديريت پروژه در دفترچه گروه فني و مهندسي

   در حال حاضر در تلاشيم كه رشته جديد را براي سال آتي به دفترچه فني و مهندسي اضافه نماييم. شايان ذكر است كه تيم اجرايي دوره نيز به اندازه متقاضيان گرامي از اين اتفاق ناخوشايند متاسف شده و تمامي گزينه هاي محتمل را براي رفع اين مشكل بررسي و اقدام نموده است اما با توجه به ساختار غيرمنعطف در مواجهه با رشته هاي بين رشته اي به نتيجه نرسيده است.

   نتيجه اين تلاش متعاقبا به استحضار خواهد رسيد.

   ——

   لينك فايل نامه دفتر برنامه ريزي آموزش عالي به سازمان سنجش:
   http://msnmsnmsn.persiangig.com/document/Letter.pdf/download

  10. امیررضا
   ۲۲/۰۲/۱۳۹۳

   با سلام
   با توجه به اظهارات شما و صفر بودن ظرفیت مدیریت پروژه در دفترچه دوم وضعیت افرادی مثل بنده که برای این رشته برنامه ریزی کرده بودیم چه می شود؟

  11. پیمان
   ۲۲/۰۲/۱۳۹۳

   دکتر الآن جوابا اومده و برای این گرایش عدم وجود ظرفیت زده ما چیکار کنیم دکتر! من با تراز۷۹۴۶ رتبه ای ندارم.

  12. علی
   ۲۱/۱۰/۱۳۹۲

   بسیار ممنون از راهنمایی شما جناب آقای دکتر ایرانمنش

  13. دکتر سیدحسین ایرانمنش
   ۱۴/۱۰/۱۳۹۲

   با سلام
   بررسي كنيد كه اگر رشته ي “مهندسي مديريت اجرايي” جزو رشته هاي “فني و مهندسي” محسوب ميشود؛ منعي ندارد كه در آزمون مربوطه شركت نماييد.
   در خصوص ظرفيت دانشگاهها هنوز قطعي نيست چون دانشگاهها حدودا تا ارديبهشت ماه فرصت دارند كه در اين خصوص اقدام كنند. دانشگاه تهران گرايش نفت و گاز را سال آتي نيز خواهد داشت و تا جايي كه بنده اطلاع دارم دانشگاههاي اميركبير، علم و صنعت و امام حسين (ع) گرايشهاي تحقيق و توسعه، IT، نفت و گاز و دفاعي را در تلاش هستند كه ارايه نمايند ولي فعلا قطعي نيست. بهتر است در اين خصوص از خود دانشگاهها و ميزان جدي شدن تصميم آنها پرس و جو نماييد. معمولا دفتر برنامه ريزي آموزشي دانشگاهها اقدامات لازم را اجرا مي كند و مي توانيد از آنها سوال كنيد. همچنين گروههاي مجري كه عمدتا صنايع و مديريت هستند نيز براي پرسش مناسب به نظر مي رسد.

  14. علی
   ۰۲/۱۰/۱۳۹۲

   جناب آقای دکتر ایرانمنش، با سلام و تشکر؛ آیا ظرفیت پذیرش و دانشگاه های برگزار کننده این رشته مشخص شده است؟

  15. آرین
   ۲۴/۰۹/۱۳۹۲

   سلام.پس تکلیف رشته مهندسی مدیریت اجرایی چی میشه؟ چرا هیچ کاری برا این رشته انجام نمیدن؟ مگه ما حق نداریم مث بقیه دانشجوای ایرانی؟

  16. دکتر سیدحسین ایرانمنش
   ۲۶/۰۸/۱۳۹۲

   با سلام
   در خصوص سابقه كار، سیاست دانشگاه مجری تعیین کننده است. به عنوان مثال تصمیم دانشگاه تهران بر این است که سابقه کار را جدی بگیرد چرا که هدف از این دوره، تربیت افراد آکادمیک نیست بلکه تربیت مدیران پروژه برای جذب در بازار کار است. البته ممکن است دانشگاههای دیگر این موضوع را جدی نگیرند.
   ملاک تشخیص سابقه کار نیز سوابق بیمه نیست بلکه شهود اعضای کمیته برگزار کننده مصاحبه تخصصی است.
   فايل سرفصل مصوب دوره را مي توانيد از لينك زير دريافت نماييد:
   http://indeng.ut.ac.ir/fa/pm

  17. سما
   ۲۳/۰۸/۱۳۹۲

   سلام.در مورد سابقه کار و مصاحبه چیزی ننوشته.حتماً هر دو لازمن؟و مدت زمان آزمون چقده؟

  ثبت نظر

  نام:

  رایانامه: (اختیاری)

  متن:


  تازه‌ترین اخبار
  رادیو کسب و کار

  telegramiien

  آدرس ایمیل خود را وارد کنید :