دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ | الإثنين 7 ذو الحجة 1439 | Monday, 20 Aug 2018
 • اخبار
 • تخصصی
 • ذره بین
 • رخداد ها
 • سرمقاله
 • مدرسه کسب و کار
 • معرفی کتاب
 • پادکست
 • چند رسانه ای
 • چهره ها
 • یادداشت
 • ارسال مطلب


  دوشنبه ۰۱ آبان ۹۱ | ۰۹:۵۶

  وزارت علوم : مدرک معادل دانشگاهی نداریم!
  وزارت علوم، در آخرین اطلاعیه‌ای که درخصوص آموزش‌های عالی آزاد منتشر کرد، همه مدارک معادل دانشگاهی را بی‌اعتبار دانست. در این اطلاعیه تاکید شده است: دوره‌های آموزش عالی آزاد که از سوی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی آزاد برگزار می‌شود به صدور مدرک تحصیلی منجر نمی‌شود. مهارت‌آموزی، تنها کاربرد این مدارک در سال‌های گذشته شاهد بودیم که یکی […]

  وزارت علوم، در آخرین اطلاعیه‌ای که درخصوص آموزش‌های عالی آزاد منتشر کرد، همه مدارک معادل دانشگاهی را بی‌اعتبار دانست.
  در این اطلاعیه تاکید شده است: دوره‌های آموزش عالی آزاد که از سوی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی آزاد برگزار می‌شود به صدور مدرک تحصیلی منجر نمی‌شود.

  مهارت‌آموزی، تنها کاربرد این مدارک
  در سال‌های گذشته شاهد بودیم که یکی از مجتمع‌های بزرگ فنی و مهندسی در پایتخت، در تبلیغاتش عنوان کرده بود که به متقاضیان پس از طی کردن دوره‌های آموزشی، مدارک دانشگاهی معادل اعطا می‌کند، در همان برهه نیز این موضوع سر و صدای زیادی به پا کرد و در نهایت با دخالت وزارت علوم، تبلیغات این مجتمع کمرنگ‌تر شد.
  اما در حال حاضر دایره اعطای مدارک معادل دانشگاهی از موسسه‌های آزاد غیردولتی فراتر رفته و حتی دفاتر آموزش‌های آزاد در برخی دانشگاه‌های دولتی نیز مدعی هستند که به متقاضیان مدارک معادل مدارک دانشگاهی می‌دهند.
  مدیرکل دفتر آموزش عالی آزاد و غیرانتفاعی وزارت علوم با اشاره به این‌که هر مدرکی با نام‌های همتراز، معادل، مشابه و… در سطح آموزش‌های دانشگاهی فاقد اعتبار است، در گفت‌وگو با «جام‌جم» خاطرنشان می کند: در سال‌های اخیر برخی دانشگاه‌های دولتی همچون دانشگاه‌های امام حسین (ع)، صنایع و معادن، سازمان مدیریت صنعتی، مرکز اتاق بازرگانی و موسسه بانکداری به برگزاری دوره‌های آموزشی اقدام کرده‌اند، اما نه این دانشگاه‌ها و نه موسسه‌های آموزش عالی غیردولتی، مجوز این کار را ندارند و با متخلفان برخورد قانونی می‌شود.
  غلامعلی نادری اضافه می‌کند: در سال‌های قبل نیز دانشگاه تربیت معلم و دانشگاه بین‌المللی امام خمینی به‌برگزاری دوره‌های آموزشی با ادعای اعطای مدرک دانشگاهی اقدام کرده بودند که با پیگیری‌های ما این روند متوقف شد، اما در حال حاضر علاوه بر دانشگاه‌های دولتی نامبرده، نزدیک به هفت یا هشت موسسه آموزش عالی آزاد هم به روندی مشابه دست زده‌اند که با آنها برخورد قانونی خواهد شد.
  این مقام مسوول در وزارت علوم با اشاره به اهداف اولیه برگزاری دوره‌های آزاد آموزش عالی می‌گوید: متقاضیان دوره‌های آزاد آموزش عالی، چند ساعت را در کلاس‌های آموزشی می‌گذرانند و در پایان کلاس نیز گواهی ساعتی برای اتمام این دوره‌ها دریافت می‌کنند که این گواهی پایان دوره فقط می‌تواند فرآیند مهارت ‌آموزی و استخدام را تسهیل کند یا موجب ارتقای پایه برخی کارکنان شود، اما این که مرکزی دولتی یا غیردولتی ادعا کند این گواهی‌پایان دوره همان معادل مدارک دانشگاهی است، جرم محسوب می‌شود.

  مدارک معادل قبل از سال ۷۷ معتبر است

  داستان مدارک معادل دانشگاهی، فقط بحث امسال و سال‌های اخیر نیست، بلکه از ابتدای دهه ۷۰ و با وجود سخت‌تر‌ شدن ورود متقاضیان به دانشگاه‌ها، اعطای مدارک معادل دانشگاهی نیز شدت گرفت؛ طوری که هم‌اکنون کسانی هستند که مدارک معادل دانشگاهی دارند.
  در چنین شرایطی این پرسش مطرح می شود که آیا هر فردی در هر دوره تاریخی که مدرک معادل دانشگاهی دریافت کرده است، مدرکش بی‌اعتبار است؟

  مدیرکل دفتر آموزش عالی آزاد و غیرانتفاعی وزارت علوم در همین رابطه می‌گوید: در سال‌های گذشته، وزارت علوم مطابق مصوبه‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی، به اعطای مدارک معادل دانشگاهی به برخی متقاضیان اقدام کرده بود، اما از سال ۷۷ به‌بعد، هیچ مجوزی به دانشگاه‌ها و موسسات آزاد آموزش عالی برای برگزاری دوره‌های معادل دانشگاهی داده نشده است.
  نادری تصریح می‌کند: به طور کلی مدارک معادلی که با مجوز وزارت علوم در سال‌های قبل از سوم آذر سال ۷۷ اعطا شده، اعتبارش پابرجاست، اما مدارک معادل دانشگاهی که از سال ۷۷ به بعد از سوی هر مرکز دولتی و غیردولتی صادر شده است، اعتباری ندارد.
  در هر حال، با وجود رشد روزافزون موسسات آموزش عالی آزاد که همچنان تبلیغات گسترده آنها مبنی بر اعطای مدارک معادل دانشگاهی در سطح شهرها وجود دارد، باید دید آیا این‌گونه اطلاعیه‌ها در نهایت موجب کاهش تقاضای شرکت دانشجویان در این دوره‌ها می‌شود، یا این‌که ترافیک سنگین تحصیلی دانشگاه‌ها موجب خواهد شد که همچنان داوطلبان به طی کردن راه‌های فریبنده و میان‌بر ترغیب شوند.

  امین جلالوند – گروه جامعه جام جم

  1. اجمد
   ۲۳/۰۱/۱۳۹۶

   الان ژاپن و کلا بجز ایران همه کار تجربی رو بیشتر قبول دارن و اگه پنج سال تجربه داشته باشی معادل مهندسیه براشون چون میدونن اون کسی که تؤوری درس خونده تا بیاد کار رو یاد بگیره هیهاته من مهندسی رو میشناختم که فرق دم باریک رو با انبر دست یا قفلی نمیدونست اونوقت این بابا سرپرست بود فک کن حالا ببین چه گندی بالا میاد همه مملکتمون همینطوریه واسه همینه که هیچوقت پا نمیگیره

  2. ارش
   ۲۹/۰۸/۱۳۹۵

   به نظر من ابتکار دادن مدرک هم سطح که بر اساس سوابق علمی و تجربی افراد ارزیابی میگردد فوق العاده قشنگه و این باعث میشه این افراد خلاق به میدان بیایند و افراد بیسواد که صرف پاس کردن چند واحد مدرک میگیرند که واقعا حق اونها نیست طرد بشن و یاد بگیرن که باید بصورت کاربردی کار کنند

  3. ارش
   ۲۹/۰۸/۱۳۹۵

   باید گفت احسن به اون کسی که این پیشنهاد و نظرو داده الان تمام دانشجویان ما فقط میرن دانشگاه و اسمشون دانشجوست بدون بار علمی و توانایی کاربردی و بزرگترین ضربه رو از همین ناحیه میخورد بخش صنعتی کشور من میشناسم کسی رو که لیسانس فیزیک هست به اصطلاح مورد تایید وزارت علوم ولی فرمول ساده حرکت یکنواخت رو بلد نیست دولت باید بساط این نوع پرورش دانشجو رو برچینه خیلی افراد هستن که از لحاظ علمی و کار عملی در حد توان بالایی هستن و واقعا مدرک کارشناسی و بالا تر با توجه به سابقه اونها حق اونهاست و اونها هستن که میتواند چرخ اقتصادی این نظام رو بچرخونند چرا و زارت علوم اصرار بر اموزش غلط و بدون بار علمی و کاربردی رو دارد

  4. فریبا
   ۰۲/۰۸/۱۳۹۱

   خیلی از این مراکز یا دانشگاه ها یا واحد های جهاد دانشگاهی تو تبلیغاتشون کلا میگن مدرک دانشگاهی و اصلا هم حرفی از معادل نمی زنن،با اینا چیکار کنیم!!!!!!!!!!!!!!!!

  5. علیرضا
   ۰۲/۰۸/۱۳۹۱

   یعنی مدرک معیار است …
   مهارت آموزی را بی خیال!

  ثبت نظر

  نام:

  رایانامه: (اختیاری)

  متن:


  تازه‌ترین اخبار
  رادیو کسب و کار

  telegramiien

  آدرس ایمیل خود را وارد کنید :