به رسم معمول و درخواست دوستان گزارش گونه ای برایتان از “‌ تدبیر ” ‌می نویسم . “‌ تدبیر ” ی که حدود سه سال پیش قرار بود تنها برای جلساتی در آن به عنوان مهمان حضور پیدا کنم و در مورد مدیریت منابع انسانی صحبت . اما امروز بخشی از زندگی حرفه ای من […]

به رسم معمول و درخواست دوستان گزارش گونه ای برایتان از “‌ تدبیر ” ‌می نویسم . “‌ تدبیر ” ی که حدود سه سال پیش قرار بود تنها برای جلساتی در آن به عنوان مهمان حضور پیدا کنم و در مورد مدیریت منابع انسانی صحبت . اما امروز بخشی از زندگی حرفه ای من شده است.این نوشتار ، خود نوشته است از گذر یکساله “‌ تدبیر ” .

اگر قرار باشد به شکل آماری “‌ تدبیر ” را نگاه کنم باید بگویم :‌

در 1392  با حضور حدود 52 میهما ن برنامه سازی و مصاحبه انجام شد.
در 1392  در حدود 46 موضوع محور برنامه سازی قرار گرفتند.
در 1392 حدود 230 قسمت برنامه تولید شد که حدود 133.5 ساعت برنامه تخصصی رادیویی بوده است.

عملا در پایان 1392 تدبریر توانسته است به آمار تولید 700 قسمت برنامه برسید که در برنامه سازی های تخصصی بسیار آمار عجیبی است.
در “‌ تدبیر ” تلاش نمودیم تا بر رعایت مفاهیم علمی پابرجا بمانیم و از پرداختن به موضوعات غیر علمی و موضوعات بازاری که به پیشنهاد یا اصرار صورت می گرفت اجتناب نمائیم. نتایج این همه تلاش شده است :‌
تبدیل شدن برنامه رادیویی “‌ تدبیر ” به دایره المعارف صوتی مدیریت منابع انسانی .
رصد شدن “‌ تدبیر “توسط صنایع ، مدیران و فعالان اقتصادی و حتی شبکه ها و برنامه سازان رسانه
تلاش برای خرید آنتن رادیو اقتصاد در ساعت پخش برنامه “‌ تدبیر “و تولید برنامه های تبلیغاتی با آرم و تیزر و … “‌ تدبیر ” و پخش از شبکه در همان ساعت معمول.

همکاری با انجمن های تخصصی مانند انجمن  مدیریت منابع انسانی ایران و انجمن مشاوران مدیریت ایران
درخواست شرکتها، سازمانها و اشخاص برای خرید مجموعه برنامه های “‌ تدبیر ” جهت آموزش مدیریت منابع انسانی. اگرچه هنوز در تامین این خواسته ، به دلیل عدم شناسایی حامی مالی مناسب ، ناتوان مانده‌ایم.
این دستاوردها در پی تلاشهای فراوانی بود که تیم تولید انجام می داد . از هر فرصتی که دست می داد استفاده نمودم . حتی در کلاسهای آموزشی برنامه سازان رادیو شرکت می کنم تا بیشتر بیاموزم و بهتر تولید کنم.
تلاش این چندساله موجب شد تا این حقیر به عنوان یکی از شش متخصص ایرانی که بیشترین تاثیر گذاری را در رادیو داشتند در سال ” حماسه سیاسی حماسه اقتصادی ” انتخاب شوم.

امور اجرایی همواره سرشار از اتفاقاتی است که پیش بینی نشده اند یا تصورش را هم نمی کنیم ( شاید همین ها است که می گوئیم علومی که در کتابها نیست ) . اما رسانه هر لحظه اش داستانی دارد گفتنی .
از برنامه ریزی و هماهنگی موضوعات با مهمانان گرفته تا بازخوردهای شنوندگان.
بطور مثال تصور کنید که دقیقه بیست ضبط برنامه برق برود و فایل گفتگو حذف شود و دیگر زمان استودیو نداشته باشید و مهمان نتواند در روزی دیگر حاضر شود یا بعد از کلی هماهنگی و آمادگی تیم تولید ، ترابری برای مهمان ماشین نفرستد و وی حاضر نشود و به همین سادگی همه برنامه ریزی ها نقش بر آب شود.
اما در کنار این ها مجسم کنید میانه ضبط برنامه هستید و می شوید سوژه گزارش یک برنامه رادیویی دیگر.مورد مصاحبه قرار می گیرید و مهمان برنامه هم به سوالاتی پاسخ می دهد.

در پایان از محبت ها ، انتقادات ، دیدگاه ها و نظراتی که با بزرگواری به بنده ارسال شده تشکر می کنم و همچنان شنبه تا چهارشنبه ها ساعت 11 ( و البته ساعت 12.5 شب ) روی موج اف ام ردیف 98 در کنارتان هستیم .
برای همه سالی پردستاورد ناشی از تلاش و کوشش هوشمندانه آرزو میکنم

با احترام و ادب
دکتر رامبد باران دوست