سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ | الثلاثاء 4 شوال 1439 | Tuesday, 19 Jun 2018
 • اخبار
 • تخصصی
 • ذره بین
 • رخداد ها
 • سرمقاله
 • مدرسه کسب و کار
 • معرفی کتاب
 • پادکست
 • چند رسانه ای
 • چهره ها
 • یادداشت
 • ارسال مطلب


  دوشنبه ۲۹ آبان ۹۱ | ۱۴:۲۰

  عجب رشته ای، خوراک ماست که نه شنا می دانیم و نه غواصی! / زهره رجبی
  قبولی در رشته وزین مهندسی صنایع برای اینجانب که خود را عاشق و دلباخته مکانیک می پنداشتم ، تراژدی بود تَـــــلخ و دردناک، ولی جدای داستان این تراژدی تَــــلخ ، برای بنده “مهندسی صنایع” از همان ابتدای امر با “ادبیات” پیوندی عمیق پیدا نمود. آن هم با جمله بسی قصار یکی از آشنایان که فرمودند :” مهنـــدسی صنایع […]

  زهره رجبی / دانشجوی مهندسی صنایع – ایمنی صنعتی

  قبولی در رشته وزین مهندسی صنایع برای اینجانب که خود را عاشق و دلباخته مکانیک می پنداشتم ، تراژدی بود  تَـــــلخ و دردناک، ولی جدای داستان این تراژدی تَــــلخ ، برای بنده “مهندسی صنایع” از همان ابتدای امر با “ادبیات” پیوندی عمیق پیدا نمود.

  آن هم با جمله بسی قصار یکی از آشنایان که فرمودند :” مهنـــدسی صنایع، اقیانوسی است به عمق نیــم سانت ” ، و از آن روز من بودم و بِشکن زدن که دَمَش گرم ، عجب رشته­ ای، خوراک ماست که نه شنا می­ دانیم و  نه غواصی . چند روز گذشت و سخن قصار دیگری شنیدیم ” صنایع یعنی افزایش بهره ­وری و ایران هم که …”. ما هم که خون در رگ غیرتمان به جوش آمده بود، صدا کلفت کردیم و اظهار داشتیم: بله ایران و بهره ­وری … چِمان است  مَگر؟ عارضم به خدمت­تان چکمه آهنین پوشیده بودیم که برویم به جنگ دیو که دو قدم نرفته ندا آمد: در آر اون کفشا رو بابـــــا ، آخه به تو چه… ایمنی صنعتی اصن ربطی نداره به صنایع که سریع جَو گبر می­شی ” . ما را می­ گویی هاج و واج مانده بودیم با یک علامت سوال توی مخمان که پس به چه مربوط می شود؟ و چندی بعد پاسخ آمد :” یه چی تو مایه­ های بهداشت حرفه­ ای” .  حال و احوالمان را می خواستی … ما بودیم اشک و مشک و آرزوی برباد رفته خانم مهندس بودن … .

  خلاصه با تمام این قضایا اسب سرنوشت می­ تاخت و ما هم روی زین تلو تلو می­ خوردیم و می ­رفتیم مسیر را … .  ترم ها سپری می شد و ما با  رشته مان آشنا تر ، دوستمان بی ربط هم نمی گفت ولی انگار پیاز داغش را زیاد کرده بود .  در حال حاضر هم خودمان را موجودی یافته ایم علاقه مند به گرایشمان … گرایش پرکاربردِ ایــمنـــــی صــــنعتــــــی .

  موضوع محوری مورد علاقه! من کشته مرده ی بهبود شرایط کار گشته ام انگار  … عاشق جمله ی ” نیروی انسانی همان سرمایه ی نهان است” .

  و امروز من امیدوارم … امیدوارم که اسب سرنوشت در مسیرش که می تازد از هر محلی که عبور کند ، در هر موقعیتی که مرا قرار می دهد … کاری کنم که رضایت خودم و خدایم را از ابرهای آسمانش بخوانم … از بارانش.

  1. مریم
   ۰۳/۰۲/۱۳۹۲

   اما من با علاقه به این رشته اومدم والانم به شدت راضی ام.

  2. مائده
   ۲۲/۰۱/۱۳۹۲

   سلام
   منم خیلی حالم بده چون منم مهندسی صنایع رو نمیخواستم.دلم مهندسی شهرسازی میخواست.
   ورودی91هستم امیدوارم واسه منم رشته خوبی باشه.

  3. رجبی
   ۱۴/۰۱/۱۳۹۲

   سلام .
   بله واقعا هم این ما هستیم که عمق اقیانوس مهندسی صنایع رو مشخص می کنیم.
   ممنون از نظراتتون
   برای تمامی دوستان آرزوی موفقیت می کنم.

  4. پارسا زند
   ۱۰/۰۱/۱۳۹۲

   مهندس پارسا زند
   بسی نشاط رفت از این همه اظهار فضل. انصافی تو این شرایط وان افزا بی کاری در کشورمان، رشته ما نسبتا خوب است. یکی از مزیت های مهندسی صنایع اینه که هر جا پوله تو می تونی بعنوان مهندس صنایع وارد شی. مثلا اگر پول تو بساز بفروشه، این به رشتت ربط داره. اگر پول تو ساخت عدسی عینک خب اینم مرتبط به رشتته. اگر پول تو دلالیه خب تو درسشو تو دانشگاه خوندی. خلاصه کنم. با کله رفتید تو عسل.زنده باد گلابی(نماد رشتمونو می گم)

  5. هاشى
   ۲۷/۱۲/۱۳۹۱

   مهندسى صنايع اقيانوسى است به عمق نيم متر و هر چه كه مى خواهى.براى كسى كه دنبال چالش در همه چيزه بهشت است. چون تلفيقى از هنر مديريت خلاقيت مهندسى و زيبايى شناسى هنر است وقتى اين ها با هم تركيب شوند يك مهندس صنايع واقعى تحويل مى گيرى البته بر مبناى تاكيد بر علايقت

  6. بهنام
   ۱۲/۱۱/۱۳۹۱

   به عنوان فوق دکترای مهندسی صنای در گرایش تحقیق در عملیات میگم

   مهندسی صنایع اقیانوسی است که عمق آن مشخص نیست، فقط وقتی زدی به آب میفهمی که چقدر عمیق بوده…

  7. امیر
   ۱۰/۱۰/۱۳۹۱

   براستی که ما دانشجوها و مهندسین صنایع نصف دوران تحصیل و فعالیت علمیمون صرف پیدا کردن وظیفه مون و اینکه چکار باید بکنیم هستیم!
   اما واقعا مسئله ساده تر از اینهاست…همه چیز واضحه و هر کس با هر تخصصی تو صنایع میتونه بکارش ادامه بده…اتفاقا به جرات میشه گفت صنایع رشته ایه که فرصتها درش زیاده..چون اقیانوسمون وسیعتره و وقتی حوزه خود رو پیدا کردیم اونجا رو عمیق میشیم…

  8. عابد رمضانی پور
   ۳۰/۰۸/۱۳۹۱

   سلام دوستان
   تا زمانی که مهندسی صنایع (نظام مهندسی) نداره وضعیت مهندسان صنایع همینه که هنوز، هر روز در پی شناسوندن خودمون به همدیگه هستیم.
   وزارت علوم و تحقیقات مقصر اصلی است و باید جواب پس بدهد که چرا هیچ جا موظف به استفاده از مهندسان صنایع در تشکیلاتشان نیستند. به عنوان مثال کار مدیریت پروژه که شاخه ای کاملا تخصصی در مهندسی صنایع است را در ایران مهندسان عمران انجام می دهند که به دلیل ناآشنایی با آن هر روز پروژه های زیادی را به قهقرا می برند؛ ولی چون از نظام مهندسی برخوردارند ناقافل شایسته مدیریت بر پروژه های گوناگون هستند…
   وزارت علوم چه پاسخی به این سر در گمی ها دارد؟؟؟؟؟؟؟

  9. محسن
   ۳۰/۰۸/۱۳۹۱

   من هم دقیقا همین حسو حال را داشتم با این تفاوت که از همان لحظه اول به رشته ای که میخواندم افتخار میکردم….
   همه در رشته ای که می خوانند همچین حسی پیدا می کنند….

   بستگی دارد برای چه صنایع میخوانی… اگر صنعت را دوست داشته باشی عالی است در غیر این صورت خیلی ، توجه کنید خیلی کاربردی نیست….

   ولی با همه اینها همه جا کاربرد دارد…
   مثلا نیم نگاهی به کایزن بندازید…. اطرافتون پر از استفاده از این موضوع است بدون اینکه بدانند…

  10. علیرضا
   ۳۰/۰۸/۱۳۹۱

   واقعا گل گفتید مخصوصا آنجائی که از پیوند عمیق “مهندسی صنایع” با “ادبیات” نوشتید.
   امیدوارم این پیوند خروجی هم غیر از یک ادبیات مهندسی قشنگ ولی بی فایده داشته باشد وگرنه باید یک بار دیگر به رشته مکانیک برگردم

  11. مهران
   ۳۰/۰۸/۱۳۹۱

   بزودي خواهيد ديد كه اين موضوع مورد علاقه تان هم سرابي بيش نيست.
   “نیروی انسانی همان سرمایه ی نهان است”.
   مي دانيد چرا؟ چون اینجا سرمايه هاي آشكارش هم اهميت ندارند و جايي به حساب نمي آيند و كسي دغدغه شان را ندارد ، اين كشف شما كه اشاره به نوع نهاني اش دارد، ديگر جاي خود را دارد.
   به هر حال، آرزوي موفقيت

  12. حسین
   ۳۰/۰۸/۱۳۹۱

   آب که از گذشت چه نیم سانت چه چند کیلومتر
   شاعر میگه ما که خوندیم چیزی نشدیم شما بخونید شاید شدید.

  13. مهندس صنایع
   ۳۰/۰۸/۱۳۹۱

   با سلام
   “مهندسی صنایع اقیانوسی است به عمق نیم سانت”
   به این معناست که رشته ی صنایع دارای وسعت زیادی است که به شما به عنوان یک مهندس این امکان را می دهد که در هر زمینه ای که علاقمند هستید وارد شوید و این عمق نیم سانت را به اعماق بیشتر در اون زمینه تبدیل کنید.

  14. اسماعیل
   ۳۰/۰۸/۱۳۹۱

   سلام به همگی
   اصلا این جمله را قبول ندارم

   “مهندسی صنایع ، اقیانوسی است به هر عمقی که تو بخواهی”

  15. عادل
   ۳۰/۰۸/۱۳۹۱

   سلام
   خانم مهندس ما هم کماکان مشغول تلو تلو خوردنیم!
   ولی خب داریم سعی می کنیم اون عمق نیم سانت رو برسونیم به نیم متر و بالاتر…

  16. بهنام ابراهیم نژاد
   ۳۰/۰۸/۱۳۹۱

   سلام
   جمله” مهنـــدسی صنایع، اقیانوسی است به عمق نیــم سانت ” به این معنی نیست که همه مهندسین صنایع از همه این اقیانوس به جرعه ای بهره ببرند. مهندسین صنایع میتوانند در موضوعاتی که علاقمندی بیشتری دارند، تفحص بیشتری داشته باشند و نقب هایی بر این اقیانوس بزنند و تجربه ها کسب کنند و صدا کلفت کنیم و اظهار داشته باشیم: بله ایران و بهره ­وری … چِمان است مَگر؟

  ثبت نظر

  نام:

  رایانامه: (اختیاری)

  متن:


  تازه‌ترین اخبار
  رادیو کسب و کار

  telegramiien

  آدرس ایمیل خود را وارد کنید :