با پول خود چه کسب و کاری راه‌اندازی کنیم؟ / محمد عبائی شوشتری
با پول خود چه کسب و کاری راه‌اندازی کنیم؟ / محمد عبائی شوشتری

احمد آقا 50 میلیون تومان پول دارد و می‌خواهد برای خود کسب و کاری راه‌اندازی کند تا مشغول به فعالیت شود. دوستان، آشنایان، خانواده و فامیل هر کدام یک پیشنهاد برای او دارند. او حسابی نگران و گیج شده است. مرتب از خود این سوالات را می‌پرسد: ” آیا اگر این کسب و کار را […]

احمد آقا 50 میلیون تومان پول دارد و می‌خواهد برای خود کسب و کاری راه‌اندازی کند تا مشغول به فعالیت شود. دوستان، آشنایان، خانواده و فامیل هر کدام یک پیشنهاد برای او دارند. او حسابی نگران و گیج شده است. مرتب از خود این سوالات را می‌پرسد: ” آیا اگر این کسب و کار را انتخاب کنم سود می‌کنم یا ضرر؟ بین کسب و کار الف و ب کدام بهتر است؟ “

در مطلب قبلی، درباره لزوم توجه علمی به پیشنهادات کسب و کار و مطالعات امکان سنجی کسب و کار بحث شد. در این مطلب قصد داریم به جزئیات بیشتری در این خصوص بپردازیم. فرض کنید می‌خواهید به مکانی که نمی‌شناسید بروید و کسی هم اطلاعات دقیقی در مورد آن محل ندارد. چه کار می‌کنید؟ عاقلانه‌ترین راه استفاده از یک نقشه است که مسیر را از ابتدا تا انتها به شما نشان دهد. هر کسب و کار که هنوز شروع نشده است، یک مسیر ناشناخته از مبدا سرمایه‌گزاری به مقصد سود‌دهی است. بدیهی است که احمد آقا به دلیل این‌که مسیر را نمی‌داند، نگران است. راه حل پاسخ به سوالات احمد آقا، شناسایی مسیر حرکت از روی نقشه است. با این تفاوت که نقشه‌ی مسیر باید قدم به قدم توسط احمد آقا شناسایی و رسم شود. سپس احمد آقا می‌تواند با اطمینان خاطر و بر اساس نقشه رسم شده، بهترین مسیر از سرمایه‌گزاری تا سود‌دهی را تعیین کند و در آن مسیر حرکت کند. به مسیری که احمد آقا برای کسب و کار باید ترسیم کند، “طرح کسب و کار” گفته می‌شود. اگر چه با جست‌و‌جو این کلید واژه در منابع اطلاعاتی می‌توان اطلاعات خوبی به دست آورد، در این جا بنده روشی ساده و عملی جدای از توضیحات پیچیده علمی ارائه خواهم داد.

فرض کنید این مسیر را بخواهید با اتوموبیل طی نمائید. در طول مسیر هیچ گونه پمپ بنزینی وجود ندارد و ظرفیت مخزن بنزین اتوموبیل شما محدود است. بنابر این شما باید مسیری را انتخاب کنید که با مقدار بنزین شما سازگاری دارد. مقدار بنزین شما همان سرمایه شماست. سرمایه شما شامل نقدینگی(مانند پول نقد، وام، قرض، طلب‌کاری از دیگران و …)، زمین، مغازه، امتیازات کسب و کار، ماشین آلات و دستگاه‌های مورد نیاز کسب و کار و … است که شما برای شروع کسب و کار در اختیار دارید. ممکن است بعضی از این ابزار را برای یک کسب و کار خاص نیاز نداشته باشید ولی جز دارایی‌های شماست. در این صورت می‌توانید با فروش آن دارایی بخش نقدی بیشتری کسب کنید. یا بر عکس برای راه‌اندازی کسب‌و‌کار به چیزی نیاز دارید با سرمایه‌های نقدی خود تهیه نمائید. همیشه به خاطر داشته باشید این منابع محدود هستند. بنابر این اولین قدم تخمین دقیق دارایی‌ها است. لیست دارایی‌های احمد آقا که می‌خواهد در کسب‌و‌کار استفاده کند، در جدول 1 آمده است.

جدول 1. محاسبه سرمایه اولیه احمد آقا

ردیف

عنوان سرمایه اولیه

ارزش فعلی

1

پول نقد

50 میلیون تومان

2

طلب کاری از قاسم آقا

10 میلیون تومان

3

وام بانکی

20 میلیون تومان

4

زمین

12 میلیون تومان

5

یک دستگاه اتوموبیل باری

15 میلیون تومان

مجموع ارزش فعلی سرمایه‌های مورد استفاده جهت کسب و کار:

107 میلیون تومان

رقم‌های فعلی سرمایه‌ی احمد آقا، به روش ارزش فعلی محاسبه شده‌اند. ارزش فعلی یعنی ارزشی که در قبال سرمایه‌های احمد آقا در زمان حال به دست می‌آید. این عبارت را به خاطر بسپارید چون بعد از این خیلی با این تعاریف کار داریم. حال مقدار بنزین برای طی نمودن مسیر به دست آمده است. قدم بعدی تعیین بنزین مورد نیاز برای مسیر‌هایی است که باید طی شود. برای این‌کار نیاز به تحقیق و جمع‌آوری اطلاعات است. برای این‌کار کسب‌و‌کارهایی که توانایی آن‌ها را از نظر فنی و توان کاری دارد، لیست می‌کند. حال از طریق پرسش، تحقیق و جمع‌آوری اطلاعات سرمایه‌‌ی مورد نیاز برای هر کسب‌و‌کار را تعیین می‌کند. روش محاسبه‌ی سرمایه‌ی مورد نیاز برای یک کسب‌و‌کار را در جدول 2 مشاهده می‌کنید.

جدول 2. محاسبه ارزش سرمایه‌‎ی مورد نیاز برای یک کسب‌و‌کار

ردیف

عنوان سرمایه مورد نیاز

ارزش فعلی

1

هزینه تامین جواز کسب و کار

5 میلیون تومان

2

هزینه رهن مغازه

35 میلیون تومان

3

هزینه بازپرداخت وام بانکی برای 6 ماه

12 میلیون تومان

4

هزینه اجاره مغازه برای 6 ماه

12 میلیون تومان

5

هزینه تجهیزات مورد نیاز برای راه‌اندازی کسب و کار

12 میلیون تومان

6

هزینه تامین مواد اولیه مورد نیاز برای شروع کسب و کار

20 میلیون تومان

7

هزینه تامین و نگه‌داری در 6 ماه

1 میلیون تومان

8

سایر هزینه ها(هزینه پیش‌بینی نشده شامل 5 درصد هزینه راه‌اندازی)

4 میلیون و 850 هزار تومان

مجموع ارزش فعلی سرمایه‌های مورد استفاده جهت کسب و کار:

101 میلیون و 850 هزار تومان

این هزینه‌ها علاوه بر هزینه‌های ذکر شده در بالا می‌تواند شامل هزینه‌های دیگری مانند استخدام کارگر، تبلیغات، حمل و نقل و … نیز باشد. در لیست هزینه‌های بالا برخی از هزینه‌ها برای 6 ماه محاسبه شده است. در پروژه‌های راه‌اندازی کسب‌و‌کار باید هزینه‌های جاری یک دوره مشخص برای رسیدن به سود دهی را از اول پروژه کنار گذاشت. احمد آقا باید برای همه‌ی کسب‌و‌کار‌های لیست خود این محاسبات را انجام دهد. سپس جدول 2 را با جدول 1 مقایسه کند. کسب‌و‌کار‌هایی که ارزش فعلی آن‌ها از ارزش فعلی سرمایه‌های احمد آقا کمتر یا مساوی است، برای تهیه مدل کسب‌و‌کار انتخاب می‌شوند. توجه شود تا کنون فقط اطلاعات اولیه برای تهیه‌ی نقشه‌ی راه تهیه شده است و هنوز نقشه‌ی راه تعیین نشده است. حال می‌توان با روشی علمی طرح کسب‌و‌کار را تهیه نمود. البته علاوه بر روش دستی استفاده از نرم‌افزار نیز راه گشاست. برای شروع تهیه طرح کسب‌و‌کار از نرم‌افزار کامفار می‌توان استفاده نمود. در مطالب بعدی روش تهیه طرح کسب‌وکار قدم به قدم با روش دستی و نرم‌افزار ارائه خواهد شد. پیشنهاد می‌شود یک نسخه نرم‌افزار کامفار نیز برای مطالب دیگر تهیه بفرمائید. منتظر باشید…!!!