پیش‌بینی سه شاخص ۹۶ / نظرخواهی «دنیای اقتصاد» از ۶۶ اقتصاددان
پیش‌بینی سه شاخص ۹۶ / نظرخواهی «دنیای اقتصاد» از ۶۶ اقتصاددان

همه ساله و در ابتدای سال جدید بسیاری از رسانه‌های معتبر جهان، نظرسنجی‌هایی را برای پیش‌بینی متغیر‌های کلان و کلیدی برگزار می‌کنند. باشگاه اقتصاددانان «دنیای اقتصاد» نیز مانند سال گذشته در یک نظرسنجی، پیش‌بینی ۶۶ اقتصاددان و استاد دانشگاه را در چهار سوال کلیدی جمع‌آوری کرده است. رشد اقتصادی، نرخ تورم و قیمت ارز در […]

همه ساله و در ابتدای سال جدید بسیاری از رسانه‌های معتبر جهان، نظرسنجی‌هایی را برای پیش‌بینی متغیر‌های کلان و کلیدی برگزار می‌کنند. باشگاه اقتصاددانان «دنیای اقتصاد» نیز مانند سال گذشته در یک نظرسنجی، پیش‌بینی ۶۶ اقتصاددان و استاد دانشگاه را در چهار سوال کلیدی جمع‌آوری کرده است. رشد اقتصادی، نرخ تورم و قیمت ارز در انتهای سال ۹۶ و همچنین ارزیابی عملکرد اقتصادی دولت در سال گذشته، چهار سوال مطرح شده از اقتصاددانان در این نظرسنجی هستند. از ۶۶ اقتصاددان و استاد دانشگاه برخی در دولت فعلی دارای مسوولیت هستند و ممکن است اطلاعات دقیق‌تری از روندها و شرایط اقتصادی کشور داشته باشند. به‌طور کلی هدف از جمع‌آوری چنین نظر‌سنجی‌هایی ترسیم چشم‌انداز اقتصاد ایران برای مردم و فعالان اقتصادی است. پس از انتشار گزارش بانک مرکزی مبنی بر رشد بیش از ۱۱ درصدی در ۹ ماهه اول سال ۹۵ که با موتور محرک حذف تحریم‌های بین‌المللی از جمله تحریم فروش نفت به انجام رسید، به‌نظر می‌رسد دولت یازدهم توانسته است تا حدودی در وعده‌های بهبود شرایط اقتصادی موفق عمل کند. اکنون با توجه به نام‌گذاری سال ۹۶ با نام اقتصاد مقاومتی؛تولید و اشتغال، انتظارات از دولت برای اصلاحات ساختاری، نسبت به گذشته افزایش یافته است.

این امر با بررسی نظرات کارشناسان نسبت به سال گذشته نمایان است. اولین سوال از استادان دانشگاه و کارشناسان درباره دامنه رشد اقتصادی در سال ۹۶ بود و در پاسخ، بیش از نیمی از استادان و کارشناسان، رشد اقتصادی سال ۹۶ را در بازه ۳ تا ۵ درصد تخمین زده‌اند. ۳۰ درصد از اقتصاددانان نیز رشد ۹۶ را بین یک تا ۳ درصد برآورد کرده و ۱۲ درصد معتقدند رشد ایران در سال ۹۶ بالای ۵ درصد است. در سوال دوم از اقتصاددانان درباره نرخ‌ تورم در سال ۹۶ پرسیده شد و در پاسخ به این سوال نیز بیش از نیمی از اقتصاددانان نرخ تورم را در کانال ۱۰ تا ۱۲ درصد پیش‌بینی کرده‌ و ۳۳ درصد از اقتصاددانان نیز تورم بیش از ۱۲ درصد را تخمین زده‌اند. سال گذشته نیز در یک نظر‌سنجی مشابه ۵۳ درصد از اقتصاددانان تورم را بین ۱۰ تا ۱۲ درصد تخمین زده بودند. در پرسش سوم از کارشناسان خواسته شد، حدود قیمت دلار را در انتهای سال ۹۶ برآورد کنند که حدود سه‌چهارم اقتصاددانان قیمت دلار را در بازه ۳۹۰۰ تا ۴۵۰۰ تومان و حدود ۲۰ درصد نیز قیمت دلار را در فاصله ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان ارزیابی کردند. در انتها از صاحب‌نظران خواسته شد به عملکرد اقتصادی دولت یازدهم از آغاز تاکنون، نمره‌ای بین صفر تا ۱۰ بدهند. در شرایطی که سال گذشته در نظر‌سنجی مشابه، ۶۰ تن از صاحبنظران، به طور میانگین نمره ۲۲/ ۶ را به دولت داده بودند، میانگین نمرات ارائه شده به کارنامه دولت این بار، تقریبا در همان محدوده و به ۲۵/ ۶ رسیده است. همچنین ۷۵ درصد از کارشناسان در ارزیابی‌های خود عملکرد دولت را قابل قبول و نمره‌ای بالاتر از ۶ از ۱۰ را به دولت روحانی داده‌اند.

 

سوال ۱: رشد اقتصادی در سال ۹۶ در چه دامنه‌ای خواهد بود؟

الف) کمتر از یک درصد ب) یک تا ۳ درصد  ج)۳ تا ۵ درصد د) بالای ۵ درصد

 

سوال ۲: تورم ایران در سال ۹۶ در چه دامنه‌ای خواهد بود؟

الف) کمتر از ۸ درصد ب) ۸ تا ۱۰ درصد ج) ۱۰ تا ۱۲ درصد د) بالای ۱۲ درصد

 

سوال ۳: پیش‌بینی شما از نرخ دلار در انتهای سال ۹۶ چیست؟

الف) کمتر از ۳۹۰۰ تومان ب) بین ۳۹۰۰ تا ۴۵۰۰ تومان ج) ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان د) بالای ۵ هزار تومان

 

سوال ۴: به عملکرد اقتصادی دولت یازدهم تا انتهای سال ۹۵ چه نمره‌ای از ۱۰ می‌دهید؟

کمترین ۱

بیشترین ۱۰