کدام صنایع در بهار ۹۴ تجربه رشد داشتند؟
کدام صنایع در بهار ۹۴ تجربه رشد داشتند؟

رشد تولید صنعتی در فصل اول ۱۳۹۴ نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش تولید مواجه بوده است. بر اساس برآوردهایی که با استفاده از اطلاعات شرکت‌های بورسی انجام شده، این برخلاف روند تولید صنعتی در سال ۱۳۹۳ است که رشد مثبت را نشان می‌داد. بر این اساس رشد تولید صنعتی بدون فرآورده‌های نفتی […]

رشد تولید صنعتی در فصل اول ۱۳۹۴ نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش تولید مواجه بوده است. بر اساس برآوردهایی که با استفاده از اطلاعات شرکت‌های بورسی انجام شده، این برخلاف روند تولید صنعتی در سال ۱۳۹۳ است که رشد مثبت را نشان می‌داد.

بر این اساس رشد تولید صنعتی بدون فرآورده‌های نفتی نسبت به فصل مشابه سال قبل ۷.۶- درصد و نسبت به فصل قبل ۵.۹ درصد است. در این فصل عملکرد صنعت فرآورده‌های نفتی بدتر از سایر صنایع بود؛ به طوری‌که اگر تغییرات تولید این صنعت هم در محاسبه شاخص تولید صنعتی در نظر گرفته شود، شاهد بدتر شدن رشد تولید خواهیم بود.

از طرف دیگر عملکرد صنعت خودرو کماکان رو به بهبود است و در فصل اول ۱۳۹۴ نیز نسبت به مدت مشابه رشد را نشان می‌دهد. از این رو اگر شاخص
ی تولید صنعتی بدون در نظر گرفتن صنعت خودرو رشد تولید را پایین‌تر نشان می‌دهد. به گزارش اتاق بازرگانی ایران تولید صنعتی پس از توافق موقت ژنو در پاییز ۱۳۹۲ روند افزایشی به خود گرفت اما این روند افزایشی، پایداری لازم را نداشته و علائم کاهش تولید صنعتی از انتهای سال ۱۳۹۳ مشخص شد.

یکی از دلایل این کاهش تولید، کاهش قدرت خرید مردم است که باعث کاهش تقاضای کالاها، مخصوصا کالاهای مصرفی شده و اثر منفی آن بر تولید این کالاها در نیمه دوم سال قابل مشاهده است. این کاهش تقاضا پس از توافق نهایی همچنان ادامه دارد و به نظر می‌رسد که کارگزاران اقتصادی تصمیم گرفتند برخی تقاضاهای خود را به دوره پس از اجرای توافق موکول کنند. این امر کاهش تقاضا را تشدید کرده است. رشد صنعت خودرو و قطعات در فصل اول ۱۳۹۴ مانند چند فصل اخیر ادامه داشت. به نظر می‌رسد در صورت رفع تحریم‌ها و ورود سرمایه‌گذاران خارجی به این حوزه این احتمال وجود دارد که این صنعت رونق بیشتری بگیرد و شاهد رشد تولید در سال‌های پس از رفع تحریم‌ در این صنعت باشیم.

بر اساس آمار منتشر شده وزارت صنعت و معدن و همچنین اطلاعات شرکت‌های بورسی تولید محصولات شیمیایی در فصل اول ۱۳۹۴ نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد کمتر از یک درصد را تجربه کرده است. مهم‌ترین اتفاقی که در این صنعت در فصل اول ۱۳۹۴ افتاده، کاهش قیمت‌های جهانی این محصولات بوده است. به طوری که در سه ماهه ابتدای سال ۱۳۹۴ صادرات محصولات پتروشیمی از نظر وزنی بیش از ۵۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است. درحالی که ارزش دلاری صادرات این محصولات تنها ۱۱ درصد رشد کرده است.

یکی از مهم‌ترین مسائلی که بر میزان تولید در این صنعت اثرگذار است میزان خوراک در اختیار پتروشیمی‌هاست. مهم‌ترین خوراک پتروشیمی‌ها گاز است. با تکمیل ظرفیت تولید پالایشگاه‌های گازی فازهای ۱۵ تا ۱۸ پارس جنوبی در اواسط سال جاری و همچنین راه‌اندازی بخشی از فاز ۱۹ پارس جنوبی امسال وضع متان ارسالی به مجتمع‌های پتروشیمی بهتر از پارسال خواهد شد، پارسال زمستان ۱۰ روز و ۳۰ روز به ترتیب در منطقه عسلویه و ماهشهر مجتمع‌های پتروشیمی دچار کمبود گاز شدند، پیش بینی می‌شود امسال این مناطق با کمبود گاز بسیار کمتری روبه‌رو شوند. تولید فلزات اساسی در کشور نیز در فصل اول ۱۳۹۴ نسبت به فصل مشابه سال قبل کاهش داشته است. ک

اتد مس در این مدت بیش از پنج درصد کاهش در تولید داشته است. همچنین با وجود رشد ۰.۶ درصدی تولید فولاد خام تولید محصولات فولادی در فصل اول سال ۱۳۹۴ نسبت به مدت مشابه بیش از ۸.۳ درصد کاهش داشته است. کاهش قیمت‌های جهانی فلزات اساسی و کاهش تقاضای داخلی و جهانی این فلزات از مهم‌ترین دلایل کاهش تولید در این صنعت در فصل اخیر بوده است.

منبع : ارانیکو